کد خبر: ۵۵۴۵۸
تاریخ انتشار: ۱۳۹۶/۰۷/۱۶
گزارش میدانی:
عشایر سلحشور که همواره یکی از پایه های مهم تولید بوده اند، گرچه اکنون در شرایط بهتری نسبت به گذشته به سر می برند اما خشکسالی و بی توجهی به تولید و نیازهای آنها سبب شده این قشر مانند گذشته با دلگرمی به کار خود ادامه ندهند.
 یک روز در میان عشایر-دردهای مشترک عشایر کشور/ توجهی که از عشایر دریغ شد

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی شیروان ، قشلاق و ییلاق واژگان آشنا برای مردمان و همسایگان و همجواران ایل و عشایر و کوچندگان فصل به فصل و سال به سال است. ییلاق و قشلاق هر کدام به فراخور نیاز عشایر را به سمت و سوی خود می کشانند و کوچ را برایشان ناگزیر می کنند.
اما کوچ و مشکلات و مسائل پیرامونی آن تنها بخشی از رویدادها و رخدادهای این جامعه بزرگ کوچنده است، فعالیت ها، برنامه ها، طرح ها و ریزه کاری های ریز و درشت دیگری نیز در میان ایل و ایلات وجود دارد که ماه نزدیک به بهار و کوچ دیگ باره عشایر به ییلاق حاصل شده و صورت گرفته است.

عشایر نقش بسیار مهمی در تامین محصولات کشاورزی و دامی و . . . دارند که می‌توان به تولید انواع محصولات کشاورزی فصلی و همچنین لبنیات و گوشت قرمز و سفید اشاره کرد.

در کنار این ظرفیت‌های بسیار مهمی که عشایر دارند، با مشکلات زیادی نیز دست و پنجه نرم می‌کنند و هر چند همواره خود اتکا بوده اند ولی نیاز است که برای رفع مشکلات و تامین نیازهای آنان تلاش ویژه‌ای صورت بگیرد.

به گزارش خبرنگار ما، عشایر شهرستان شیروان 9 طایفه هستند که شامل 2 هزار و 296 خانوار در قالب 13 هزار و 302 نفر جمعیت، 325 هزار راس دام سبک در اختیار دارند. که با تمام توان و با وجود مشکلات عدیده در راستای تحقق اهداف نظام و نیل به خودکفایی تلاش می کنند.

عشایر شهرستان شیروان در طول سالیان متمادی در این منطقه زندگی چادر نشینی داشته‌اند و علیرغم مشکلات خاص زندگی، در همه عرصه ها به ویژه در طول هشت سال دفاع مقدس حضور یافته و در این راه شهیدانی تقدیم اسلام و انقلاب کرده‌اند.

 

با وجود اینکه تغییر اقلیم و ضرورت بازنگری در شیوه‌های کشت محصولات، احیای مراتع، پوشش بیمه و همچنین توجه به هشدارهای هواشناسی با هدف کاهش خسارت خشکسالی مورد تأکید است، اما همچنین از خشکسالی  جان می‌گیرد.

این در حالی است که کشاورزی اصلی‌ترین منبع درآمد، اشتغال و محور حیات شهرستان محسوب می‌شود و با کوچک‌ترین تأثیری در وضعیت آن، خیل عظیم کشاورزان دچار ضرر و زیان‌های هنگفت شده و در ادامه بیکاری، مهاجرت، خالی از سکنه شدن روستاها، کاهش تولید محصولات کشاورزی و حاشیه‌نشینی تشدید می‌شود.

اما آن چه که امروز از زبان مسئولان و مردم شنیده شد حاکی از آن بود که نه تنها درد عشایر شهرستان بلکه درد اغلب عشایر کشور عمدتأ مشترک است.

یکی از عشایر منطقه درگفتگو با خبرنگار ما گفت: به واسطه اینکه پولی برای تأمین آذوقه در اختیار نداریم ناگزیر از فروش بره ۲۰ کیلویی هستیم در حالی که با پروار بندی می توانیم دامی ۶۰ کیلویی پرورش دهیم.

سید افزود: در گرفتن وام نیز با مشکلات بسیاری در مورد وثیقه مواجه هستیم و بانک ها حداقل ضامن کارمند از ما طلب می کنند که از معرفی آن عاجز هستیم دامداران را از پای در حالی که می توانند پروانه های بهره برداری ما را به عنوان وثیقه ای مطمئن قبول کنند.

دیگری می گفت: واردات گوشت نیز مشکل را دو چندان کرده است و چگونه می توان انتظار داشت که حاصل زحمات ما با قیمت مناسب در اختیار مردم قرار گیرد و آیا بهتر نیست دولت پولی را که صرف واردات گوشت می کند صرف دادن علوفه به عشایر و دامداران کند و تولید گوشت را از این طریق افزایش دهد؟

لطفی یکی از عشایر نیز عنوان کرد: دامداری بعد از ۳۰ سال نتیجه می دهد و اگر از بین برود دیگر کسی به این کار روی نمی آورد و مثال آن کسانی هستند که از این کار دست کشیده اند و کسی از خانواده های آنان به این کار روی نیاورده است.

جواد شمس یکی از عشایر که به گونه ای نماینده عشایر ابرکوه به شمار می رود و پیگیر مسائل آنان است نیز اظهار داشت: عدم نقدینگی باعث ایجاد مشکلات جدی برای حدود ۷۰ درصد از عشایر که تنها متکی به دامداری هستند، شده و این درحالی است که آنان سالم ترین تولیدات دامی را به کشور عرضه می کنند.

رحیم رضایی یکی دیگر از عشایر شهرستان نیز به ما گفت: یکی از مشکلات اساسی ما گرانی آذوقه دام و داروی دامی و عدم تخصیص یارانه به آنها است که این موضوع کار و زندگی را برای عشایر سخت و سخت‌تر کرده است.

وی بر لزوم همت مسئولان برای رفع مشکلات بهداشتی و درمانی عشایرشهرستان تاکید کرد و افزود: بیماری‌های دامی نیز هر ساله خسارات زیادی را به عشایر وارد می‌کند و مسئولان باید برای رفع این مشکلات تلاش کنند.

رضایی با اشاره به تعارض عشایر با روستایان و کشاورزان خاطرنشان کرد: با توجه به چندین سال خشکسالی، مراتع مناسبی وجود ندارد و عشایر مراتع کشاورزان و روستاییان را به چند برابر قیمت خریداری می‌کنند.

وی با اشاره به هزینه‌های بالای تهیه علوفه برای دام‌ها، اضافه کرد: خرید مراتع در مناطق ییلاقی و قشلاقی با صرف هزینه‌های زیاد و کمرشکن انجام می‌شود که این موضوع فعالیت عشایر را با مشکل زیادی روبرو می‌کند.

در صحبت با عشایر به مشکلات متعدد دیگری نیز برمی‌خوریم که می‌توان به کمبود آب آشامیدنی اشاره کرد که سال‌های سال است که عشایر را می‌رنجاند.

یکی از موضوعاتی که این روزها به وفور به چشم می‌خورد، فروش زودرس دام‌ها به دلیل خشکسالی و نداشتن علوفه است. عدم‌حمایت مناسب از عشایر باعث شده است تا عشایر به سختی روزگار بگذرانند.

در گذشته نیز بارها شاهد اجرای طرح‌ها و یا همچنین وعده‌هایی برای اجرای طرح‌های مختلف برای رفع مشکلات عشایر بوده‌ایم ولی این طرح‌ها عمدتا سطحی بوده است و این مشکلات همچنان پابرجا است.

امیدواریم مسئولان همتی بزرگ برای رفع مشکلات عشایر به صورت ریشه‌ای داشته باشند و سال‌های آینده شاهد تکرار این نیازها و مشکلات از سوی عشایر نباشیم.

اینکه هر ساله عشایر مشکلات تامین آب خود را بیان کنند، از نبود راه برای تردد و یا مشکلات آموزشی و بهداشتی خود سخن بگویند و مسئولان نیز وعده‌ای بدهند و یا طرحی اجرا کنند و موضوع رها شود تا سال آینده، دوای درد عشایر نیست.

باید مشکلات یکی پس از دیگری به صورت ریشه‌ای و کامل حل شود تا شاهد کاهش مشکلات باشیم و سال به سال تکرار و یا سخت‌تر نشود.مخاطبین گرامی شما میتوانید از این به بعد با دانلود  و استفاده از اپلیکیشن اختصاصی پایگاه خبری تحلیلی شیروان با استفاده از گوشی های همراه از آخرین اخبار این پایگاه خبری اطلاع پیدا کنید.

داغ کنیدنظر شمانام:
ایمیل:
وب سایت:
نظر*:  
 

آخرین اخبار

جسد مردی مجهول‌الهویه در خرم‌آباد کشف شد

تاملی بر اقدام ارزی دولت

۱۷آوریل؛ روز اسیر فلسطین

بازگشت تحریم‌های هسته‌ای یا ماندن در برجام؛ مسئله کدام است؟

خانواده و مهدکودک یک بام و دو هوای تربیتی

نقش دینداری والدین بر تاب‌آوری و سلامت روان دانشجویان: نقش واسطه‌ای عقلانیت دینی

واشنگتن از وقوع حمله شیمیایی در دوما مطمئن نبود

تاملی بر اقدام ارزی دولت

چه خوب است که چمران عضو شورای شهر شود و پاسخگوی انهدام باغهای تهران و عملکرد۱۲ساله قالیباف باشد

فعالیت کانال تلگرامی KHAMENEI/IR متوقف شد

پربیننده

حمایت شورای همکاری خلیج فارس از تجاوز نظامی به سوریه

شهری که به کوکائین زودتر از پیتزا دسترسی پیدا می‌کنید

جزئیات اجرای طرح مسکن اجتماعی

تروریست‌ها در دوما سلاح شیمیایی تولید می‌کردند

سیل و آب‌گرفتگی در ۱۵ استان

از ارسال نامه عاشقانه تا رجزخوانی برای داعش / بی‌تابی فرزند شهید با دیدن قسمت آخر «پایتخت۵»

ورود سازمان بازرسی به موضوع گرانی خودرو

حمایت شورای همکاری خلیج فارس از تجاوز نظامی به سوریه

شهری که به کوکائین زودتر از پیتزا دسترسی پیدا می‌کنید

جزئیات اجرای طرح مسکن اجتماعی

تروریست‌ها در دوما سلاح شیمیایی تولید می‌کردند

سیل و آب‌گرفتگی در ۱۵ استان

از ارسال نامه عاشقانه تا رجزخوانی برای داعش / بی‌تابی فرزند شهید با دیدن قسمت آخر «پایتخت۵»

ورود سازمان بازرسی به موضوع گرانی خودرو

یادداشت

فاطمه زهرا (علیها السلام) در نزد مسلمانان برترین و والامقام ترین بانوی جهان

فاطمه زهرا (علیها السلام) در نزد مسلمانان برترین و والامقام ترین بانوی جهان

شب چله، آخرين روز آذر و شب اول زمستان و طولاني ترين شب سال است

شب چله، آخرين روز آذر و شب اول زمستان و طولاني ترين شب سال است

پربحث

هراز و فیروزکوه زمستانی شد/ لزوم استفاده از زنجیر چرخ و مجهز بودن به تجهیزات زمستانی

واکنش سپاه پاسداران به حمله موشکی به سوریه

حمایت شورای همکاری خلیج فارس از تجاوز نظامی به سوریه

روحانیت در کاهش آسیب ها و اعتمادسازی نقش تاریخی دارد

باید برای این غول ۵۰هزار نفری شاد باشیم یا متاسف؟

توصیه ضد ایرانی نتانیاهو به بشار اسد

خطرات سلامت پخت و پز با فویل آلومینیومی