کد خبر: ۶۰۳۸۱
تاریخ انتشار: ۱۳۹۶/۱۲/۰۶
پنجم اسفند هر سال در تقویم شمسی ایرانی به ‌نام «روز مهندس» معرفی شده ‌است. این روز که به‌منظور گرامیداشت یاد «خواجه‌نصیرالدین طوسی» با این نام شناخته می‌شود،
مهندسان ایرانی باهوشترین متخصصان دنیا هستند

به گزارش پایگاه خبری شیروان،خواجه نصیرالدین طوسی دانشمند برجسته ی ایرانی روز مهندس نام گرفت. مهندسی را تبدیل توانمندی فکری به عمل نامیده اند، زیرا مهندسان مبتکر می توانند جامعه را در دستیابی به توسعه و پیشرفت پایدار یاری دهند.

پیشرفت، توسعه و ارتقای جایگاه علمی ایران در جهان و منطقه همواره مرهون تلاش های بی وقفه ی فرهیختگان این سرزمین است. خواجه نصیرالدین طوسی یکی از این دانشمندان برجسته محسوب می شود؛ ریاضیدان، فیلسوف، فقیه، شاعر و منجم ایرانی که در شرایط سخت سیاسی و اجتماعی با پشتکار و سخت کوشی و البته فروتنی در یادگیری علوم مختلف، نور علم را چراغ راه خود و دیگران قرار داد. 
ابوجعفر محمد بن محمد بن حسن طوسی مشهور به خواجه نصیر الدین طوسی در پنجم اسفند ۵۷۹ هجری خورشیدی زاده شد. کنیه اش ابوجعفر و به القابی همچون نصرالدین، محقق طوسی، استاد البشیر و خواجه نیز شناخته می شود. 
او خواندن و نوشتن، قرائت قرآن، قواعد زبان فارسی و عربی، بخشی از علوم منقول در دوران کودکی و نوجوانی از قبیل حدیث و… را نزد پدر خود فراگرفت، پس از مدتی به نیشابور و مدرسه ی سراجیه رفت و در آنجا از محضر عارفانی چون عطار نیشابوری بهره برد. 
خواجه نصیر الدین طوسی پس از گذراندن دوره ی سطح عالی در نیشابور، ابتدا به شهر ری و سپس به قم و پس از آن به عراق رفت. وی در عراق در درس اصول فقه علامه حلی شرکت کرد، علامه حلی درباره وی چنین می نویسد: خواجه نصیرالدین طوسی افضل عصر ما بود و از علوم عقیله و نقلیه مصنفات بسیار داشت. او اشرف کسانی است که ما آنها را درک کرده ایم. 

 پایگاه خبری شیروان گفتگویی با احمد حاجی پورنیا مدرس دانشگاه انجام داده است که نظر خوانندگان و مخاطبین عزیز را بدان جلب مینماییم.

استاد به عنوان اولین سوال باید بپرسم چه شد که از ریاضی به کامپیوتر و شبکه روی آوردید؟

واقعیت این است که بنده ابتدا از کامپیوتر تغییر رشته دادم و به ریاضی آمدم، ریاضی از علایق همیشگی من بوده است اما به دلایلی که قسمتی از آن مربوط به کار و درآمد بود، دوباره به تحصیل درکامپیوتر ترغیب شدم و مجددا این رشته را ادامه دادم، شروع کار بنده در این حوزه به اواخر سال 81بازمی گردد، در سال 87مسئولیت کارشبکه را در حیطه کارگاه اموزشی آغاز کردم.

مهندس اخلاق‌مدار کیست؟

در جوامع پیشرفته صنعتی در سال‌های گذشته به‌طور قاطع به این نتیجه رسیده‌اند که باید مسئله اخلاق در مهندسی پررنگ‌تر شود. به‌طوری‌که از طریق رعایت اخلاق و پایبندی به آن‌، مهندسان خود کنترل‌کننده فعالیت‌هایشان باشند.

همه ما مهندسان در روز فارغ‌التحصیلی سوگند یاد می‌کنیم و خود را ملزم به رعایت اصولی می‌دانیم. هرچند که این کار کاملاً به‌صورت نمادین انجام می‌شود، اما به‌طور قطع تنها عاملی که می‌تواند متضمن پایبندی راسخ به رعایت اصول مهندسی باشد، پایبندی خود فرد به ارزش‌ها و اصول اخلاقی است.

مهندس حاجی پورنیا چرا تدریس را انتخاب کردید؟

باید بگویم از روی علاقه، درس دادن از گذشته همیشه برایم جذابیت داشته و لذت بخش بوده است، سال چهارم دبیرستان بودم که معلم تمرین ریاضیات سال اولی ها شدم یعنی در کنار تحصیل در مدرسه تدریس هم می کردم، همچنین در دوران دانشجویی،در دبیرستان درس میدادم، کلاسهای فوق برنامه برگزار میکردم و به دانش آموزان المپیادی کمک میکردم تا برای شرکت در المپیاد آماده شوند.

آیا شما افق های صنعت آی تی کشور را روشن می بینید؟

هرکس فراخور جایگاه خود باید به تحلیل آینده آی تی بپردازد، بنده به عنوان یک مدرس باید بگویم از نظر کمی در این صنعت رشد قابل توجهی داشته ایم اما رشد کیفی صنعت آی تی ما متناسب نبوده است، شاید یکی از دلایل آن جدی نگرفتن دوره های آموزشی توسط دانشجویان این رشته باشد، در مقام مقایسه، این عدم تلاش در دانشجویان امروز، نسبت به دوره های قبل تر محسوس می باشد، به نظر من و همکارانم از انرژی و همت دانشجویان تا حدودی کاسته شده است که چیست و چرایی آن نیاز به بحث کارشناسی دارد که در این مقال نمی گنجد.

از دانشجویان عزیز می خواهم که برای آموزش و تحصیلشان هدف گذاری نمایند و برنامه مدون داشته باشند وبرای داشتن جایگاه مناسب درفردای این رشته امروز باید تلاش کنند و از فرصتی که در اختیار دارند استفاده مطلوب تری نمایند، بعضی اوقات دانشی که در چند دوره آموزشی فراگرفته می شود از چند سال تحصیل در دانشگاه مفیدتر می باشد وکارآیی بیشتری دارد.

شما از اساتید قدیمی هستید نقاط قوت آموزشگاه مهندسی را در کجا می بینید؟

اولین چیزی که در بدو ورود به آموزشگاه نظر شما را جلب میکند، ساختمان آن است که کاملاً حال و هوای یک کالج و فضای آموزش را تداعی میکند، تجهیزات مجموعه بسیار مطلوب باشد، میتواندمدرسین بسیار خوبی را جذب نماید، بسیاری از همکاران بنده در حال تدریس هستند، در فیلد کاری خود جزء بهترینها محسوب می شوند ، کادر آموزشی و پرسنل فنی خوب و مدیریت توانا پارامترهای موفقیت می باشد، کیفیت تبلیغات و ارتباط صمیمانه با دانشجویان نیز از عوامل موفقیت است

استاد، با دانشجویان که صحبت می کنیم اکثر مواقع این سوأل را دارند، که چه دوره هایی را بگذرانیم تا زودتر جذب بازار کار شویم، شما به عنوان یک از مدرسین قدیمی و با تجربه ، چه پیشنهاد مشخصی برای این عزیزان دارید؟

اگر دانشجویان بخواهند در یک زمینه، تخصص پیدا نمایند، باید حداقل دو یا سه سال زمان اختصاصی بگذارند و این زمان در قیاس با چهار پنج سالی که در دانشگاه سپری میشود، زمان زیادی محسوب نمی گردد.

مهندس حاجی پورنیا شما ورزش میکنید؟

الان نه، اما درگذشته فوتبال بازی میکردم ، الان کم و بیش فوتبال را دنبال میکنم.

قرمز یا آبی؟

البته که،پرسپولیس

مهندس ، در زمان تحصیل بیشتر مطالعه می کردید یا الان ؟

مطالعه ام در زمان تحصیل خیلی بیشتر بود والان فقط در یک زمینه خاص مطالعه می کنم وآن حوزه کاری خودم است، مثل مواقعی که یک product جدید می آید و یا یک ورژن جدیدی از اپلیکیشنی که باید با آن به روز شوم .

به نظر شما در IT دانش اولی تر است و یا مسوولیت پذیری؟

هر دو به یک اندازه اهمیت دارد، دانش و شخصیت انجام کار، لازم و ملزوم یکدیگرند.

مهندس حاجی پورنیا چند فرزند دارید؟ در آینده فرزندانتان را تشویق می کنید دررشته آی تی تحصیل نمایند ؟

دو پسر دارم، مهرداد ومحمد علی 7و10 سال دارند، باید بگویم تحصیل و فعالیت در زمینه آی تی برای معاش خوب و مناسب است و بهتر نیز خواهد شد، فرقی هم نمی کند در ایران یا خارج از آن، زیرا درآمدش کفاف زندگی را می دهد، اما دوست دارم دخترهایم در زمینه هنر و موسیقی فعالیت کنند، پسربزرگم از 4 سالگی پیانو می نوازد و پسر کوچکترم را هم تشویق به اینکار می کنم. وسعت بازار کار هنر به اندازه IT نیست، اما کاش می شد از هنر، درآمدزایی مناسبی داشت و با آن زندگی کرد.

از نظر شما یک مدرس خوب چه ویژگیهایی را باید داشته باشد؟

اشراف کامل و صددرصدی به موضوع درس بسیار اهمیت دارد، تسلط به سیلابس ها ورعایت ترتیب آنها مهم است، همچنین فن بیان و گفتار از ویژگیهای مدرسین خوب می باشد و قبل از همه ی اینها شخصیت مدرس است که متمایز می کند یک معلم خوب را از دیگران.

جمله پایانی؟

اینجانب ضمن گرامیداشت پنجم اسفندماه، زاد روز دانشمند بزرگ و مهندس برجسته تاریخ علم ایران زمین( خواجه نصیرالدین طوسی) که به عنوان روز ملی مهندس و بسیج مهندسین نامگذاری شده است فرصت را مغتنم شمرده و این روز خجسته را به همه مهندسان کارآمد و خلاق موجب توسعه و افزایش بهره وری و نیز گسترش دانش بشر و ایجاد دنیایی زیبا تر و بهتر و آرامش مردم می شوند، تبریک و تهنیت عرض نموده و امید است در سایه همت والای مهندسین بافق بیش از پیش شاهد رشد و تعالی این شهر باشیم.

با سپاس و درود از جنابعالی، بابت وقتی که دراختیار ما گذاشتید.

انتهای پیام/مخاطبین گرامی شما میتوانید از این به بعد با دانلود  و استفاده از اپلیکیشن اختصاصی پایگاه خبری تحلیلی شیروان با استفاده از گوشی های همراه از آخرین اخبار این پایگاه خبری اطلاع پیدا کنید.

داغ کنیدنظر شمانام:
ایمیل:
وب سایت:
نظر*:  
 

آخرین اخبار

دستگیری عامل اصلی ربایش دختران در ایرانشهر

عکس/ شاهکار جدید BMW رونمایی شد

سرگیجه‌های «جریان خاص» پس از برد ایران از مراکش/ امنیت ایران را تاجزاده حفظ کرد یا سردار سلیمانی؟!

نظر احمقانه وزیردفاع ژریم صهیونیستی درباره مسی

عکس/ نیمار با موهای جدید مقابل سوئیس

واکنش جالب گلر ایسلند به مهار پنالتی مسی +عکس

شهرستان ملکشاهی قطب نمدمالی در استان ایلام است

روزنامه های کرمان ۲۷ خرداد ۱۳۹۷

ایران مرموز و چند لایه با خط دفاعی ضعیف!

حامد کرزای خیانت آمریکا را در «بدون مرز» فاش کرد

پربیننده

«امیر کربلایی‌زاده» از بیمارستان مرخص شد

فیلمی که ترامپ به رهبر کره شمالی نشان داد چه بود؟

«امیر کربلایی‌زاده» از بیمارستان مرخص شد

سخنگوی کاخ سفید و معاونش درصدد کناره‌گیری

بازار خودرو در حال فرود!

بازار خودرو در حال فرود!

بازار خودرو در حال فرود!

«امیر کربلایی‌زاده» از بیمارستان مرخص شد

فیلمی که ترامپ به رهبر کره شمالی نشان داد چه بود؟

«امیر کربلایی‌زاده» از بیمارستان مرخص شد

سخنگوی کاخ سفید و معاونش درصدد کناره‌گیری

بازار خودرو در حال فرود!

بازار خودرو در حال فرود!

بازار خودرو در حال فرود!

یادداشت

فاطمه زهرا (علیها السلام) در نزد مسلمانان برترین و والامقام ترین بانوی جهان

فاطمه زهرا (علیها السلام) در نزد مسلمانان برترین و والامقام ترین بانوی جهان

شب چله، آخرين روز آذر و شب اول زمستان و طولاني ترين شب سال است

شب چله، آخرين روز آذر و شب اول زمستان و طولاني ترين شب سال است

پربحث

گزارشی از نحوه آماده‌سازی بازیکنان تیم ملی ایران

سارقان خانه‌های ارامنه دستگیر شدند

مربی موفق آرژانتین در ورلدکاپ ۸۶ همچنان در بیمارستان

لزوم دریافت نماد الکترونیک برای فعالان کسب و کار اینترنتی

هنرمندانی که توانستند مردم ایران را به صف کنند

دلار ۳۷۰۰ تومانی در سال ۵۰۰۰ تومانی

FATF و سراب رفع تحریم‌ها