کد خبر: ۶۲۹۳۶
تاریخ انتشار: ۱۳۹۷/۰۲/۰۲
با حضور مسئولان؛
یاسوج- طرح پایلوت ملی حفاظت مشارکتی در منطقه "سیلاب و کلوار" کهگیلویه و بویراحمد اجرایی و افتتاح شد.
طرح پایلوت ملی حفاظت مشارکتی در منطقه

به گزارش خبرگزاری مهر، معاون حفاظت و امور اراضی سازمان جنگلها، مراتع و آبخیزداری کشور در رابطه با گام اول اجرای طرح پایلوت حفاظت مشارکتی در منطقه سیلاب و کلوار گفت: با اجرای این طرح، میزان تخریب و قطع درخت به حداقل رسیده است و در این سه سالی که از اجرای طرح می‌گذرد، ۶۰درصد پرونده های تخلف مربوط به تخریب منابع طبیعی در این منطقه کاهش یافته است.

مسعود منصور با اشاره به گام دوم اثرات این طرح گفت: با اجرای این طرح، مردم به کمک منابع طبیعی آمده و در مواردی از قبیل مقابله با آفات جنگلی، انجام کاشت نهال، کاشت گیاهان دارویی، پیشگیری و مهار آتش سوزی عرصه‌ها فعالیت می کنند.

منصور به تامین سوخت روستاییان جنگل نشین و حاشیه جنگل اشاره کرد و بیان داشت: اساسا تامین سوخت قسمتی از وظایف سازمان جنگلها، مراتع و آبخیزداری نیست، اما ما دو کار به صورت درازمدت و کوتاه مدت انجام می‌دهیم.

وی افزود: ما لیست روستاهای درون جنگل و یا درحاشیه جنگل وفاقد سوخت را تهیه و دراختیار وزارت نفت قرار داده ایم که رئیس جمهور دستور دادند این روستاها در اولویت گازرسانی قرار گیرند.

منصور تصریح کرد: همچنین به شکل کوتاه مدت استفاده از انرژی خورشیدی را جهت حفظ وتوسعه منابع طبیعی در اختیار مردم قرار داده ایم.

منصور ابراز داشت: حدود ۶۰۰ هزار خانوار روستایی در کشور وجود دارد که ناچارند برای تامین سوخت از بوته ها و درختان جنگلی استفاده ‌کنند.

معاون حفاظت و امور اراضی سازمان جنگلها، مراتع و آبخیزداری کشور گفت: استفاده از انرژیهای پاک که ما در اختیار مردم این منطقه قرار داده ایم و هزینه ای برایشان ندارد، به صورت میان مدت موجب کاهش قطع درختان شده و تا زمانی که وزارت نفت بتواند گازرسانی به روستاها را انجام دهد از این ظرفیت ها استفاده مناسبی می شود.

منصور با اشاره به اجرای برنامه های چند سال اخیر در سطح کشور، خاطرنشان کرد: در سه سال اخیر در سطح کشور شش هزار خانوار را از  آبگرمکن‌های خورشیدی بهره‌مند کردیم و درسالهای آینده نیز این کار ادامه خواهد یافت.

منصور ابراز داشت: در سه سال اخیر و تا پایان سال ۹۶، بالغ بر ۲۰ میلیون از عرصه‌های منابع طبیعی را به همین شکل حفاظت مشارکتی کرده‌ایم و براساس ارزیابیهای انجام شده دراین مناطق، معدل ۱۰ شاخص عوامل تخریب، به میزان ۷۳.۲ درصد کاهش پیدا کرد.

در ادامه مدیرکل آموزش، ترویج و مشارکتهای مردمی سازمان جنگلها، مراتع و آبخیزداری کشور در خصوص مشارکت مردم در حفاظت واحیا جنگلها و مراتع گفت: در سیاستهای راهبردی سازمان جنگلها، مراتع و آبخیزداری، مشارکت مردم به عنوان یک اصل پذیرفته شده است.

وحید جعفریان افزود: هیچ اقدامی در این زمینه به سرانجام نخواهد رسید، مگر اینکه با همسویی و مشارکت موثر مردم محقق شود.

جعفریان با اشاره به مشارکت مردم در منطقه سیلاب و کلوار  استان کهگیلویه و بویراحمد گفت: ما امروز شاهد اجرای شعار هفته منابع طبیعی سال گذشته (منابع طبیعی با مردم برای مردم) هستیم که نمونه و مصداق عینی آن را در اجرای این پروژه حفاظت مشارکتی می‌بینیم.

جعفریان گفت: رویکردهای نوین منابع طبیعی به ما می‌گوید که باید نیازهای اولیه جوامع بهره بردار را به درستی شناسایی کنیم و باید بتوانیم جایگزینهای مناسب بهره برداریهای مازاد برمنابع طبیعی را تعریف کنیم.

وی با تاکید بر اجرای این طرح در استان کهگیلویه و بویراحمد گفت: استفاده از انرژی خورشیدی با مدیریت قاطع و جامعی که در این استان در قالب پروژه حفاظت مشارکتی انجام شده است، به عنوان جایگزینی برای بهره‌برداری مخرب از منابع طبیعی جهت تامین سوخت، مفید و موثر واقع شده است.  

وی افزود: با طرح حفاظت مشارکتی همراه با طرح مدیریت جامع حوزه های آبخیز، می‌توانیم مدیریت پایدار جنگلها، ‌مراتع، حوزه های آبخیز و بیابانهای کشور را انجام دهیم.مخاطبین گرامی شما میتوانید از این به بعد با دانلود  و استفاده از اپلیکیشن اختصاصی پایگاه خبری تحلیلی شیروان با استفاده از گوشی های همراه از آخرین اخبار این پایگاه خبری اطلاع پیدا کنید.

داغ کنید
برچسب ها:نظر شمانام:
ایمیل:
وب سایت:
نظر*:  
 

آخرین اخبار

دستاوردهای مذاکرات سیاسی «آستانه ۹» درباره سوریه

قیمت نان تغییر می‌کند؟

قلعه‌نویی امروز سرمربی سپاهان می‌شود؟

پربیننده

کارخانه‎داری که وزیر اقتصاد را به فکر فرو برد

پیش نشانه‌های ابتلا به سرطان روده بزرگ

حدیث روز/ سخن امام علی(ع) درباره رابطه دنیا و انسان

کاسبی با روح و روان مردم

نقشه جایگزین امریکا برای برجام

پوپولیست تلگرامی!

خطرات طولانی شدن ائتلاف‌های انتخاباتی عراق

کارخانه‎داری که وزیر اقتصاد را به فکر فرو برد

پیش نشانه‌های ابتلا به سرطان روده بزرگ

حدیث روز/ سخن امام علی(ع) درباره رابطه دنیا و انسان

کاسبی با روح و روان مردم

نقشه جایگزین امریکا برای برجام

پوپولیست تلگرامی!

خطرات طولانی شدن ائتلاف‌های انتخاباتی عراق

یادداشت

فاطمه زهرا (علیها السلام) در نزد مسلمانان برترین و والامقام ترین بانوی جهان

فاطمه زهرا (علیها السلام) در نزد مسلمانان برترین و والامقام ترین بانوی جهان

شب چله، آخرين روز آذر و شب اول زمستان و طولاني ترين شب سال است

شب چله، آخرين روز آذر و شب اول زمستان و طولاني ترين شب سال است

پربحث

کاخ والری برای ایران حفظ شود

تامین آب کشاورزی با اصلاح ساختار مدیریت آب

سه گام حجاریان برای «خلع روحانی، انقلاب و حکومت بعد»/ برجام را با سیاست‌ورزی زنانه حفظ کنید!

کنعانی: برجام بماند، آمریکا نمی‌تواند از "شرط ماشه" استفاده کند

خبری جدید اما عجیب از بن‌سلمان

روادید مراسم اربعین لغو می‌شود؟